Jdi na obsah Jdi na menu

Článek a fotogalerie z Chovatelského dne v Třebíči

„Chovatelák“ již po osmadvacáté
Nadpis napovídá, že se pomalu, ale jistě v pořadí „ třebíčských chovateláků“ blížíme ke kulatému jubileu. Tak jako každý rok hlavní pořadatel VOŠ a SŠVZZ Třebíč a další spolupořadatelé se snažili zajistit pro pravidelné návštěvníky, chovatele, příznivce hipologie a majitele ostatních druhů a plemen hospodářských a domácích zvířat zajímavý a poutavý program.
Součástí chovatelského dne byla prezentace „Regionální potravina Kraje Vysočina, kterou připravila OAK Třebíč, Krajská výstava ovcí a koz, kterou se prezentoval SCHOK, ukázka plemen ostatních druhů a plemen hospodářských a domácích zvířat, chovatelské a jezdecké práce“ (skot- ZOD Čáslavice, Dubinka s.r.o., soukromý zemědělec p. Antonín Kovář, prasata- majitelky p. Lenky Kovačevičové, koně- mini appalossa majitele p. Antonína Růžičky, expozice drůbeže- vystavovatelů pana Karla Koudelky, Marka Svobody, Jakuba Fukala a ukázka kuřic nosného hybrida Dominant z Líhně Studenec, s.r.o.). Zemědělskou techniku včetně služeb pro zemědělství vystavovala společnost Agrotec a.s. z Trnavy,  dále byl pro návštěvníky připraven zajímavý program spojený s projížďkami v sedle pro děti, který si připravily žákyně školy a v bryčkách pro starší návštěvníky. 
Již v sobotu 7. září tradičně dopoledne projížděl po třebíčském Karlově náměstí průvod sedlových koní v doprovodu koňských zápřeží v alegorickém voze a v bryčkách, kterým pořadatelská škola zvala příznivce na nedělní program a současně představovala účastníky slavnostního průvodu. 
Nedělení program zahrnoval dopolední hodnocení chladnokrevných koní (plemene ČMBK), kde v kategorii klisny s hříbaty byla předvedena klisna 59/867 LINDA s hřebečkem 59/324 BLESK (po 2914 BART) chovatele p. Josefa Nevorala z Častohostic a klisna 59/20 ASTRA majitele p. Svatoslava Rygla z Chlistova s letošním hřebečkem (po 2447 – KURT) a dvouletka 59/275 MINKA (po 2460 – ARTUR) a roční 59/300 GRETINA (rovněž po stejném otci).
V dopoledních skokových parkurech zvítězila v parkuru stupně „ZM“ Erika Vejmělková s NANCY 3 z JK  Hipo Jihlava, na dalších místech se umístila Anežka Šebková s JUROU a Jana Hutařová s VENY. V druhé skokové soutěži parkuru stupně „Z“ bylo pořadí Jana Hutařová s VENY z JS Granus z.s. Šebková Anežka s JISKROU 13 a Jana Hutařová s MORGANEM 5. 
Odpolední slavnostního zahájení CHD ředitelkou školy Ing. Lenkou Havlíkovou se za slunného dne jako hosté zúčastnili RNDr. Kamil Ubr, vedoucí odboru školství Kraje Vysočina, radní Kraje Vysočina Mgr. Pavel Franěk a Ing. Martin Kukla, senátorka a poslankyně Parlamentu ČR Hana Žáková a Ing Monika Oborná, starosta Třebíče Mgr. Pavel Pacal, ředitel TTS  energo, s.r.o.  Ing. Richard Horký a koordinátor Celostátní sítě pro venkov kraje Vysočina Ing. Lucie Sýsová. 
Hlavní zápřahové soutěže CHD byly Memoriál Ladislava Svobody (letos po dvaadvacáté) a honební parkury. 
V MLS obhájil loňské prvenství Milan Růžička s klisnami ČMBK Lindou a 59/840 Lídou, za ním se umístili zkušený Martin Prokš ze Štoků ( JURA a BAK) , a Radek  Kocmánek ( KAROL a MAX). 
V honebním parkuru – o pohář ředitele TTS Třebíč, který byl vypsán pro chladnokrevná plemena koní dominoval opět Martin Prokš (JURA a BAK), který za sebou nechal Zdeňka Kalu (2066 BURBON, 13/75 BEN) a Radka Kocmánka ze Starče s (KAROLEM a MAXEM). 
V dalším honebním parkuru o pohár předsedy OAK Třebíč – dvojspřeží vypsán pro teplokrevná plemena koní s kladrubskými vranými valachy ze stáje Nové Dvory majitele p. Ing. Richarda Horkého  (SACRAMOSO EVERA XLIX – 28 a SIGLAVI P. BRAGANCA) zvítězil Josef Dobeš, druhé místo obsadil Martin Prokš a na třetí místo dovedla spřežení „kladrubáků“ Josefova dcera Šárka Dobešová. 
V posledním honebním parkuru jednospřeží vypsaný pro všechna plemena koní si nejlépe a nejrychleji poradila Šárka Dobešová, která obsadila první a druhé místo  (SACRAMOSO EVERA XLIX – 28 a SIGLAVI P. BRAGANCA), třetí místo si na Znojemsko odvezl Jiří Votoupal s hřebcem plemene COB BEATRICE BUTTERFLY. ¨
Působivou a pro návštěvníky zajímavou ukázku jezdecké práce a ovladatelnosti fríských koní předvedli manželé Novotní z Ptáčova, na jejich vystoupení navázal ovladatelností v kládě Josef Jurko z Prešova (poprvé v historii můžeme hovořit o mezinárodním CHD) s ČMBK valachem Princem, což byla téměř dokonalá na CHD dosud nevídaná „přirozená komunikace s chladnokrevným koněm z hlediska jeho ovladatelnosti bez pomůcek“. V těžkém tahu předvedl jeho syn Lukáš mohutného, poměrně harmonického FALKA, tažného francouzského percherona, kterého pravidelní návštěvníci na CHD viděli poprvé.
Dostih chladnokrevných koní ovládly Marie a Adéla Bláhovy ze Skorkova s velmi robustními shirskými valachy (Denis Norseman a Cowerslane True Form – Šár),  velkého výrazně obdélníkového rámce v původní anglické výstroji mezi které se vklínil Lukáš Jurko s Falkem.
Jistě líbivou byla ukázka kynologického kroužku školy v agility a sportovní kynologii.
Jsme rádi, že „ chovatelák“ proběhl bezpečně, s příznivým počasím, dobrou návštěvností, zajímavým programem, v přátelské atmosféře a potěšil stálé účastníky a diváky.
Doufáme, že se tato akce stane motivujícím prvkem pro mládež, jak aktivně a účelně využít volný čas a že se tímto způsobem zájmově směrovaní mladí lidé stanou potencionálními žáky naší školy a také nositeli budoucnosti českého zemědělství.
Závěrem bych rád poděkoval všem pořadatelům, žákům školy za přípravu a chovatelům a majitelům hospodářských zvířat a především pravidelným návštěvníkům za účast.
 
 
                                                S pozdravem  „Ať ty koně jdou“
¨       Ladislav Svoboda