Jdi na obsah Jdi na menu

Mistrovský těžký tah pro Roberta Bambucha a Patrika Šandora

 

 

Vrcholem sobotního odpoledního programu výstavy Koně v akci se tradičně stal boj o mistrovský titul v těžkém tahu a těžkém tahu na přepočet váhy. Do soutěže se kvalifikovalo 15 soutěžních dvojic ze všech oblastí republiky.

Ještě před zahájením soutěže proběhlo vyhodnocení významné osobnosti z oblasti chovu chladnokrevných koní. Tentokrát byl oceněn za svou celoživotní chovatelskou práci dlouholetý člen RPK SN Petr Novák. Po předání ceny a poděkování již nic nebránilo zahájení soutěže. Rozhodčími pro tuto soutěž byli Jan Louda, Ing. Josef Našinec a hlavním rozhodčím byl určen Ing. Ivan Petrtýl. Komentářem provázela Mgr. Natálie Bančíková.

Soutěž v těžkém tahu nabídla letos skutečně dech beroucí podívanou a i přesto, že v průběhu soutěže několikrát zapršelo, diváci tribuny neopustili a fandili až do konce. Udělali dobře, stálo to za to. Ukazatelem kvality letošního mistrovství je mimo jiné to, že z patnácti koní čtrnáct dosáhlo na koeficient přepočtu vyšší než dvě. Znamená to, že dokázali utáhnout minimálně dvojnásobek vlastní váhy. Absolutním vítězem se stal po bezkonkurenčním i v posledním kole samozřejmém výkonu Robert Bambuch z Velkých Karlovic s šestiletým polským chladnokrevníkem Olzerem. Pro Roberta Bambucha to bylo již druhé vítězství v této soutěži. Svůj první titul získal před třemi lety s plemenným hřebcem českomoravského belgika 2333 Bourbonem z Lipský. Letos s Olzerem přetáhl saně přes celou trať (20 metrů + délka saní) s váhou 2200 kg a získal tak zasloužený titul Mistra České republiky. Druhé místo vybojoval Jiří Martynek s devítiletým polským ardénem Quatro, který na stejné váze jako vítěz utáhl 3 metry a 30 centimetrů a o 50 centimetrů přetáhl Miroslava Šuhaje se sedmiletým slezským norikem 67/219 Borgisem. Čtvrtý se umístil mladý kočí Michal Pavelka se sedmiletým polským chladnokrevníkem Orkánem. Pátý v pořadí až neuvěřitelným výkonem zaujal Patrik Šandor se sedmiletým plemenným hřebcem českomoravského belgika 2441 Barym, který svým výkonem 14 metrů a 70 centimetrů na váze 1800 kg při své vlastní váze 646 kg doslova trhal rekord tahu na přepočet. Utáhl totiž 2,74 násobek své vlastní váhy a zapsal se tak nepochybně svým výkonem do historie této soutěže a samozřejmě zaslouženě ukořistil titul Mistra České republiky, tentokrát v tahu na přepočet váhy. Hřebec je potomkem hřebce 1960 Barbar a z matky 55/269 Heaven, chovatelem je Libor Novák z Ostravy a momentálně je v majetku Martina Novotného. S koeficientem 2,71 a již zmíněným třetím místem v tahu absolutním se jako druhý umístil slezskonorický valach 67/219 Borgis, jehož chovatelem je Alois Šlahař z Nového Jičína a majitelem jeho kočí Miroslav Šuhaj. Valach je po hřebci 1589 Baramis z matky 67/150 Glory. V obou hodnoceních obsadil pomyslnou bednu. Třetí místo s koeficientem 2,65 vybojoval Jiří Foist s plemenným hřebcem 2700 Nacho ze Sukorad, jehož chovatelem je Ing. Tomáš Calta a majitelem jeho kočí. Hřebec je po 1725 Nacho Vsetínský, jehož jsme mohli vídat na soutěžích pod vedením Jana Blizňáka a později Petra Procházky. Na čtvrtém místě se umístil Jaroslav Marvan s pětiletým valachem 61/636 Arkasem. Společně dosáhli na koeficient 2,54. Páté místo připadlo Oskaru Sněhotovi s valachem Nanukem při koeficientu 2,51.

To, že soutěž byla velmi kvalitně obsazená a vyrovnaná můžete posoudit sami v přiložené tabulce, kde jsou uvedené výkony všech koní v soutěži.  Chovatele také potěší fakt, že 9 z 15 zúčastněných koní jsou produktem tuzemského chovu v rámci plemenných knih českého norika, slezského norika a českomoravského belgika.

 

 

Jana Nováková - předsedkyně SCHCHK, z. s.